škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

VW Grubu 1.6FSI Motorlar Hakkında Görüşleriniz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elhanyu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
eksantirik zamanlayıcısının asıl görevini yapacağı sırada sıkıntılı çalışmasına bir sorun değil diyorsanız biz bunca zamandır boşuna değiştirmişiz demekki.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o ses egzantirik zamanlayıcısndan gelmiyor zaten. istisnasız tüm fsi ve direkt enjeksiyonlu vw motorlarında var o ses ki milyonlarca motordan sözediyoruz.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 20:54:31 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hidrolik lifterlerin içindeki yağın azalması ve zincirin yağlanması. zamanlaycı yada başka zavazingoyla alakası yok. her zamanda yapmaz. uzun süreli beklemelerde yapar. fabrikadan 0 km gelen arabada bile oluyor o ses 200 bn km devirenindede. 1 taneside o sesten yolda kalmıyor

ayrıca zincirli sistemlerde gergi bilya mekanizması bozulmadığı sürece arıza yada problem yaşanmaz.

aynı ses pederin passatta da var benim leondada arkadaşımın gti ındada. alayındada fsi motor var. sorun değildir kendisi milleti dolduruşa getirmeyin.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 21:00:03 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kendi araştırma ve tecrübelerim + yetkili tarafından açıklama. + olarak 10 larca farklı araçta 2007 den beri ağırlıklı olarak fsi sistemli vw kullanıyor olmanın verdiği tecrübe diyelim.

not: kitapçıktada bu sesin normal olduğu belirtiliyor zaten.
« Son Düzenleme: 28 Ekim 2010, 21:11:19 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı elhanyu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Olurda yolunuz bir gün İstanbul'a düşerse Maslak Oto Sanayiye beklerim. Bizde tam sizinle aynı anda açmışız servisimizi 2007 senesinde.
 Umarım benim anlattığım ses ile sizin bu zamana kadar duyduğunuz ses aynı değildir !

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?t=27914&highlight=fsi+motor&page=6

bu konudanda okuayabilrsniz.

bir sürü araçta gereksiz yere insanların içi rahatlasın diye servis tarafından garantiden parça değişimi yapılmış. sonuç tekrar çıkıyor. bundna dolayı yolda kalan da yok.

Çevrimdışı elhanyu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
verdiğin linke bir bakayım dedim. Daha ilk sayfasında benim bahsettiğim sesin nedenini zaten yazmışlar. İsteyen kendi aracında istediği kadar risk alabilir bu kişisel bir tercihtir. Ben acizane tavsiyemi verir gerisine karışmam aslında ama sizin bu kadar net konuşmanız beni konuyu detaylandırmama mecbur bıraktı. Araçta çıkan bu ses 1-2 sn ünitenin yağsız çalışmasından (içine yağ dolana kadar) kaynaklanmaktadır.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
vw mühendisleri öğle yemeği aralarında toplanıyor hadi beyler  bi motor yapak  turbo atak üstüne  enjektörü cins takak benzini dümdüz içeri işetek  diye motor yapıyor  sonra  en basit şeyleri bile unutuyorlar :D

ülen  osman  abii ...  her şeyi unuturum bunu unutmam ülen :kiki:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
konunun ilerleyen sayfalarına bakarsanız sorunsuz devam edenleride görürsünüz.

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;152346
hidrolik lifterlerin içindeki yağın azalması ve zincirin yağlanması. zamanlaycı yada başka zavazingoyla alakası yok. her zamanda yapmaz. uzun süreli beklemelerde yapar. fabrikadan 0 km gelen arabada bile oluyor o ses 200 bn km devirenindede. 1 taneside o sesten yolda kalmıyor

ayrıca zincirli sistemlerde gergi bilya mekanizması bozulmadığı sürece arıza yada problem yaşanmaz.

aynı ses pederin passatta da var benim leondada arkadaşımın gti ındada. alayındada fsi motor var. sorun değildir kendisi milleti dolduruşa getirmeyin.

Yunus beye katılıyorum... Evet uzun zaman beklemede (çalışmayan) bir iki saniyelik ses oluyor. bizde iki tane var fsi ikiside aynı bu bir sorun değildir... sorun olmuş olsaydı vw tüm fsi motorlar sorunlu olurdu... her iki arabada 2005 2007 model ve şimdiye kadar hiç bir ama hiç bir sorunla karşılaşmadık ha bu karşılaşmayacağız anlamına gelmez kul yapısı... yakıt konusunda da 97 oktan olması gerekir 95 sevmiyor kesinlikle kitapcığındaki konulara dikkat ediyorum ve servisine bakım yaptırıyorum (kişisel tercihim) esenkalın

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İnsanlar VW'den para almıyorlar bunları yazmak için. Bu ses sorun yaratmıyor diyorsa herkes yaratmıyordur. Ayrıca gidip sanayide bu motor 1.6 abi pahalıya gerek yok biz buna 10W 40 yağ koyalım mantığı ile kalın yağ koyarlarsa ses daha da artar. Ben bile biliyorum VW bu araçlarda 0W 30 yağ öneriyor. Hatta IV kasa golflerde bile. Eskiden Castrol SLX vardı şimdi EDGE. Ben bile kendi kullandığım hondalarda bu yağı kullandım ve sessizlik-yakıt tüketimi anlamında faydasını gördüm. Şu anki kullandığımız jazz.da triger zinciri var,0 W30 yağ kullandım ve zaten sessiz olan motoru iyice sessizleşti. Artık sadece CVT şanzımanın uğultusunu duymaktayız :)
Bozuk sensör olayına gelince,sensörleri VW marka değil ya. İlla servisten alınacak diye birşey yok. Tanıdık bir VW parçacısı varsa parça koduna bakarak sensörün hangi marka üretimi olduğu bulunarak yurtdışından siparişle veya Bosch Car Service'lerden tedarik edilebilir. Örneğin bir tanıdığımızın 2004 Civic.inde oksijen sensörü arızalanmıştı ve servis sadece parçaya 550TL fiyat çekmişti 2 sene önce. Parçanın referans numarasından bakarak bosch marka olduğunu öğrendik ve gidip Bosch Car Service'den 150TL'ye alıp taktık. Bu kadar basit olabiliyor. İlla servise bağlı kalmaya gerek yok.
Anladığım kadarıyla doğru yakıt ve yağ kullanımı ile 1.6 FSI motorlar sorunsuz ve keyifli araçlar. Benzinli alacak olsam direk gidip 1.8 Civic sedan alırım. Yakıt tüketimi ve performansı golf 1.6 FSI'dan baya üstün+honda :) Bir tanıdığımız 30.000km.deki gri renk Golf Tour aracını satmayı düşünüyor. Araç sıfır ayarında olduğu için bir ihtimal olarak düşünmüştüm. Temiz bir civic bulamazsam bu aracı düşünebilirim. Bunların dışında Pug 308THP ve Bravo 1.6 multijet aklımı çelmiyor değil,hmm bir de 1.4tsi Leon :) Tüketim ve performans dengesini en iyi Fiat Bravo kuruyor. Bu aracın da Fiat olması aklımda birçok soru işaretine neden oluyor...

Çevrimdışı akrepzeus

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yazdıklarınızı okudum.Sizden ricam uzun süredir çare bulamadığım sorunuma yardım etmeniz.2004 Golf aldım.1 ay kadar kullandıktan sonra araba düz yolda giderken stop etmeye başladı.tekrar çalıştırdım ve devam ettim.motor duruyor ve ben de korkmaya başladım çünkü sollarken ya da arkadan araba gelirken tümden sistemin gitmesi bela getirecek bana.100-110 giderken birden motor duruyor.hız kesmeden tekrar çalıştırıp devam ediyorum.ustalara servise götürdüm.yok.deli olacam.servis bana 6.000 tl masraf cıkardı.usta diyor sen bırak arabayı 2 gün ben teker teker söküp bakacam.servis makınayla kontrol edıyor 4 hata verıyor ama hepsı gecıcı.e dıyorum bunlar neden kaynaklanıyor?araba çalışmasa kolay dıyorlar ama çalışınca bız de anlamadık sen arabayı bırak dıyorlar.o kadar zamanım da yok ayrıca masraf olarak da cok tutacak gıbı.

Çevrimdışı BRS99

• VAG Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aman usta allah muafaza sakın bulaşma bence dizel gibi çalışıyor performans berbat yakıt tüketimi fazla o tarz bişeyler bakıyosan en iyi CİVİC 1.6 125 HP bak.