škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bir durumu öğrenmek istiyorum...

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Şahinbey;152696
Şimdi benim aracım 20.000 km.de servise enson 13000 km de yağ ve filtre değişimi için gitmiştim yani servisteki en son kayıtta aracımın km.si 13000.Ben km.yi 15-16000 lere düşürsem inan kimse bunu isbatlayamaz (Etik değil,asla yapmam yapanında vicdanından şüphe ederim.Dolandırıcılığın başka bir şekli bence..)

Keşke düşen 3-5bin km olsa. Ben almaya dünden razıyım :) Hiçbir servis kaydı yoksa düşen kilometreyi tespit etmek zor,iş tecrübeye kalıyor. Aracın kilometre ile eskiyen ve sarf malzemesi olmayan parçalarına bakmak gerekli. Bunlar yürüyen aksam,koltuklar,direksiyon simidi,pedallar,motor şanzıman vs diye gider.

Bizim servise ikinci el araç alıp da hevesli hevesli ilk bakımına getirip gerçeği öğrenen insanları gördükçe fena oluyorum. Ekstradan aldığı aracın kazalı olduğunu öğrenenler de oluyor haliyle. O değil de bunu aracın sahibine söylemesi daha zor yav,resmen ölüm haberi veren bir doktor gibi hissediyor insan.

Sahibinden.com zaten ayrı bir olay. Hakan'ın dediği gibi ilanların yarısı bence gerçeği yansıtmıyor. Ya anlamadığım bu araçların çoğu sanki banttan çıkmış gibi yorulmamış,tertemiz gerçek(!) km.de ve çizikten ve renk solmasından birkaç parçası lokal(!) boyalı oluyor. 2008 model aracın neresi soluyorda belden aşağısı boyanıyorsa :++:
« Son Düzenleme: 30 Ekim 2010, 02:29:59 Gönderen: mc pherson »

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
allah yürü ya kulum desin imkanlar olsun 0 km araba sonra satma zamanı gelince  duvara yada direğe ay çöreği olmaya ...  hem adrenalin olur şimdi o kadar  hava yastığı koruma barı aktif gergi falan var diyorlar sonra arabanın ömrü boyunca kullanılmıyor :D  yazık günah :kiki:

geçen burda özel spariş verip getirttiği Yeti sine navigasyon takarken başından geçenleri anlatan bir üyemiz vardı...

şimdi o arabanın  2. el piyasasında  aç kurtların elinde ne hale geleceğine  4. 5. sahibinden el değiştirirken   türkiyede tek  daha dolu yok  gibi ilanlarla  satılacağını düşünmek bile rahatsız ediyor beni..  

konuya gelirsek genellikle anlaşılmıyor her işin erbabı var, güzelce düşürürlerse anlaşılmıyor  :D çünkü kimi araçlar gövde ECU suna da kaydediyor bir şekilde km yi düşürülse bile gövde ECU su sayıyor  diye biliyorum..  aynı cep telefonlarında toplam konuşma süresi sıfırlanıp bir şekilde servislerde bilgisayara bağlanınca tekrar konuşma süresinin göründüğü gibi..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
birde nedense herkesin aracında  sigarada içilmemiş oluyor :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;152771
birde nedense herkesin aracında  sigarada içilmemiş oluyor :D

satılan o kadar sigara nerde tüketiliyo halen bulunamadı:D

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;152669
km düşürülebilir kişinin şerefine kalmış bir durum. serviste sadece servis bakımlı ve kaydı varsa anlayabilir. yani atıyoru 150 bn kmde bakıma girmiştir sonrasında 110 bn kmde kontrole gelince anlaşılır. başka türlü zor.

:+1::ok:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ben 3-4 günde bir paket bitiriyorum ama asla arabada ve evde gelen misafirime de kayın pederimede içirtmem.Ama benden önce sigara küllüğü kullanıldığı belli temiz değil yani.Ama içirde sigara içildiği küllüğün dışında belli değil.Ben şimdi satacak olursam ben içmediğimi söylesem başım ağrımaz.Buna ne dersiniz? tabii ki istisna denecek ama benim gibi olanlar yokmudur kesin vardır.Velhası genellemeler bizi her zaman yanlışa götürür.onu sadece araştırarak bulacağız.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: Birkan;152722
km düşürmeyi 50 liraya yapıyorlarmış sanayide zor birşey değil diyorlar

burada ilkel yöntemler devreye girer bana göre onlar da şu : koltuk yanları aşınmış, vites topuzu direksiyonu pedalları aşınmış bir araba çok km yapmış diyebiliriz. en önemlisi de kompresyon ölçümü yaptırmak, vites geçişlerini kontrol etmek bence. arabanın en pahalı ve hayati parçaları burada çünkü.

Bu yöntemler gayet geçerli ve işe yarıyor. bi kaç ay önce araba pazarında clio isteyen bi arkadaş için dolanıyordum. Bi 2001 clio vardı, güya 80 binde, BRC tüplü vs... Arabanın şöföfr kapısı laçka, direksiyon vites falan yıpranmış. Hala ısrar ediyorlar km orjinal diye. Kaputu kaldırıp baktım, amortisöre yakın ama aşağıda bi yere yapıştırılmış bi kağıt üzerinde 177 binde triger değiştiği yazıyordu :) Adamlara gösterdim (keşke göstermeseydim, sökmüşlerdir), onlar da benden sonra biraz şoka girdiler :) Baba oğul, belli ki satmak için almışlar...

Ama şu benim Sephia var ya :) Araba 200 bine dayandı, pedallar yepyeni. Direksiyon-vites topuzu aşınmamış. Koltuklara da ilk alındığında kılıf takmışlar, bi kaç ay önce aldığımda ben söktüm kılıfları, ilk defa güneş gördüler :)

Aracın sıfır sahibi hocamızın kayınpederi. Özenle kullanmış belli. Motor hiç açılmamış, çekiş, kompresyon harika... 10 bin km önce yağ bakımı yaptırdım. Bi kaç güne yine bi 10 bin bakımına götüreceğim, bugün yağı bi kontrol edeyim dedim, Tam maksimum seviyede duruyor yağ :D Hem de kararmamış. Gerçi ustam Wurth koymuştu belki onun da etkisi vardır ama demek istediğim, bu arabayı isteyen çok rahat 100 bine çekebilir. Şeref- haysiyet meselesi, Hakan'a şu konuda katılıyorum, sahibindende satılan arabaların ciddi bi yüzdesinde oynama olabilir. Mesela 2006 civarı focus tdci trend'lere bi bakın, mubarek hepsi 100 bin civarında :)