škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yüce Oto'nun 101 nokta ekspertiz rezilliği

turker · 27 · 22744

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=9544

başlığında da belirttiğim gibi http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-skoda-octavia-plus-otodan-boyasiz-octavia-elagance-mpi-34540468/detay linkindeki aracı almak üzere (25'e anlaştık) kaparo verdik ve gecesinden yola çıkarak sabah istanbula vardık. Aracı kendimiz dıştan incelediğimizde kaportanın ilanda yazdığı gibi büyük ihtimalle boyasız olduğu izlenimi edindik. Aracın arka camı içeriden buğuluydu ama onun da önceki gün yapılan iç kuaför işleminden kaynaklandığını anladık. Koltuklar henüz yaştı. Aracın içi de açıkçası iyi durumdaydı, butonlar, pedallar, vites topuzu falan emsallerine göre yıpranmamıştı. 25000'lik fiyatı ile de gayet makuldü. Ancak aracın kaputunu kaldırdığımızda amortisör kuleleri çevresinde, motor suyu kabının detay noktalarında, çamurluk içlerinde, kaput altındaki barların içinde kalan bölmelerde ve alternatör civarlarında kum-çamur izleri gördük ve hemen "hmmm bundan ucuzmuş" dedik ikimiz de... Arkadaşım ve ben motor bölümünün fazlasıyla su teması yaşadığını teşhis ettik. Ben Şahkan otoya göstermek isterdim fakat değil karşıya gitmek, göztepe/merdivenköy'deki galeri Yüce'ye bile gitmemize sıcak bakmıyordu. Yüce'yi de bize öneren, arkadaşımın İstanbul'daki bir tanıdığı idi. Onun Yüce'de bir tanıdığı varmış. Her neyse, Yüce'ye gitmek için galeri sahibini ikna ettik, kendisi yakında ERYA var orası daha mantıklı dedi ama arkadaşım Yüce'ye gidelim istedi ve oraya gittik. Yüce işi kesinleştikten sonra galeri sahibi de kendisinin Yüce'de 4 yıl satış temsilcisi olarak çalıştığını, orada herkesi tanıdığını da bize söyledi. Galeri sahibi, aracı bir firmanın satış müdür kullanıyordu, oradan bana geldi demişti. 1.5 yıl önce aynı aracı bir firmaya satmış, şimdi araç kendisine geri gelmiş tekrar satıyormuş...

Yüce'ye gittiğimizde aracı tanıdılar. Galeri sahibi ile de çoğu çalışanı muhabbet etti. Biz 101 nokta ekspertizi talep ettik ve talebimiz doğrultusunda işlem başladı. 3-4 saat sürer dediler (1 saat sürmedi). Bize çalışanlardan 3-4 tanesi aracı överek boyasız araç, kaçırmayın tarzı telkinlerde bulundular. Ben ekspertiz esnasında ustalara

"Benim 4 Skodam oldu, arkadaşımın da bu 3. olacak, ayrıca forumlarda da aktif insanlarız. Bu arabada sel-su teması şüphelerimiz var. Boya-değişen kaygımız zaten fazla yok. Sıvı teması ile ilgili bize tatmin edici bir sonuç bildirir misiniz?"

dedim. Usta kendi alanına girmediğini, kaporta bölümüne bu isteğimizi bildireceğini söyledi. Daha sonrasında sıvı teması ile ilgili olarak kesin bir kanıya varılamayacağını, bunun ancak koltukları ve alt döşemeyi kaldırarak yapılacak özel bi işlemle anlaşılabileceğini söylediler. 2-3 usta da kaput altındaki çamur izlerini önemsemeyip "bunlar normal şeyler, sonuçta hava-toz alıyor burası" tarzında BARİZ geçiştirmeler yaptılar.

Şİmdi, benim daha önce 2 Fabia'm oldu. Arkadaşımın son aracı da Collection'du. Biz hiç birinde motor suyu kabının kapağını açtığımızda kapağın altında (ama dışında) kalan halka şeklindeki oyuğun içinde çamur kalıntısı görmedik. Ben şahsen 104 bin km'ye kadar kullandığım (ki bu octi 76 binde) Fabia'mda motor bölmesinde normal tozlanmalar haricinde kumlu kalıntılar görmedim. Allah'a şükür de hiç bir ustanın aracı alacak kişiden daha fazla bu işe özenmeyeceğini anlayacak kadar da araç alım-satım tecrübem var. Kendine 14-15, eş dost ile birlikte 20-25 araç almış bir olarak bu sıvı şüphesi bende (ve arkadaşımda) oluştu. Gösterdiğimiz kalıntılı bölgeleri de dikkate almamaya özen gösterdiler. Her fırsatta da "araba iyi, boyasız araba kaçırma" gibi gaz vermeyi de ihmal etmediler.

Sıvı olayını da kaporta ustasına sordum özellikle... Ben yıllardır bu işi yapıyorum, kaportada bi şey yok. BOya-değişen bi şey bulursalar bana gelsinler falan dedi. Ben özellikle ve tekrarla sıvı olayını sormama rağmen bana bunları beyan etti.

Gelelim SKANDAL 101 NOKTA RAPORU'na...

101 nokta ekspertiz raporundan ne bekleriz? Valla benim ilk Fabia'yı alan vatandaş Ankara'da bi özel serviste 50 TL'ye ekspertiz yaptırmıştı, bu ekspertizde grafikli ve kesin rakamlara dayalı olarak:

Boya - değişen bilgileri,
Baskı balata %76 durumda,
4 amortisör ayrı ayrı %... durumunda,
frenler şu durumda,
alt takım şu durumda,
motorun ürettiği güç ve tork grafiği,
tekerleklere iletilen güç ve tork,
Farların lümen cinsinden aydınlatma durumu, açıları,
Lastik durumları rakamsal olarak,
vs vs...

Adamın eline bir DOSYA halinde verilmişti. Ben de hoşuma giden grafiklerden bi kaç fotokopi alıp forumda paylaşmıştım ama şimdi bulamadım.

Skoda TR Distribütörü YÜCE Oto'nun 101 nokta ekspertiz raporu ise (Octavia'nın içinde unuttuğumuza öyle yanıyoruz ki anlatamam.) elle yazılmış

"boya ve değişen yoktur, bi kaç yerinde taş izi ve ezik var,
şu şu şu ampuller yanmıyor (3 ampulde sıkıntı vardı, yarım şiddette yananlar vardı)
bakım km'si gelmiş"

ibareleri, ve bu kağıda zımbalanmış fatura kağıdı...

İŞTE YÜCE OTO'NUN (Kİ DOD ÜYESİDİR VE 101 NOKTA EKSPERTİZLİ OLARAK DOD ARAÇLARINI SATIYORLAR) EKSPERTİZİ.

Sonuç olarak emin olamadığımız, ve almamamız gerektiğini düşündüren bazı durumların da etkisiyle aracı almadık. Aynı araç ertesi gün (bugün) aracın içinde unuttuğumuz raporun da etkisiyle muhtemelen satıldı. Çünkü etiketi 1000 tl artırıp verilen yeni ilan (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-skoda-octavia-plus-otodan-boyasiz-octavia-elagance-1-6-34615967/detay) şu an pasif hale gelmiş. 25'e anlaştığımızda etiket 25900 idi, bu ilanda 26900...

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşin içinde Galeri olunca durup bir kaç kez düşünmek gerekiyor. Çünkü galeriden piyasanın altında araç almak zor.

Ayrıca şu servis ahbaplığından da hiç haz etmem. Türk insanı her zaman eşine dostuna karşı, kıyakcılığı sevmiştir.

Bence almamakla doğru bir tercih yapmışsınız. Paranız olduktan sonra bu olmazsa başka araç olur.
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bildiğin yüzmüş işte abi :D

boşver hayırlsı buymuş demek.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben otobüs parasıyla kapora üzüldüm..hayırlısı olsun...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yüceye gidilmez bunu her başlıkta söylerim arabayla yolda kalırsın ararsın sana derler randevu ile çalışıyoruz randevu alıcaksınız ne zaman en az 3-4 gün sonra böyle bir firma işte :D

Bu zamana kadar 1 kere gittik o da turbo sorununda yoksa yüce mi? Bir daha asla diyebilirim :)

Keşke başka özel servislere başvursaydınız servislerden ben hiç memnun değilim doğrusu hele servis müdürleri çok ukala oluyor en çok soğutan olayda bu. .

Sizede geçmiş olsun diyorum gelip bu kadar yol çektiğinize yazık olmuş hayırlısı buymuş demekki belki daha güzel bir araba nasip olucak :)

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İçinize sinmediyse hiç kafaya takmayın, ilk aklınıza gelen de doğrudur. Birde zırt pırt al abi kaçırma lafları da sizin teorinizi ispatlar nitelikte.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben yüceye güvenmeyin demiştim :) Yani hayırlısı olsun, icine sinmediyse en iyisini yapmissin :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi dilekler için teşekkürler.

Bu arada motor bölmesinde bi çok elektrik soketinin yenilenmiş olduğunu ve yağ filtresi bağlantı noktalarının paslanmış olduğunu yazmayı da unutmuşum...

Kaparo, ekspertiz, yol vs arkadaşıma ~400 TL'ye maloldu, yani 1-0 mağlup devam ediyoruz aramaya...

Bu arada aynı gün ilana çıkan http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-skoda-octavia-2009-1-6-elegance-85000-km-34537462/detay ilanı 1 günde satılmış... Mantıklı mıydı bilmiyorum...

Yüce Oto ile ilgili şu ana kadar okuduğum olumsuz şeyleri aslında yaşamış olduk. Bile bile lades gibi oldu. Skoda markasının distribütörlüğünü keşke daha oturaklı ve sağlam bi firma yapsaydı...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kapora bu tip anlaşmalarda etik olarak yanıyor mu? (Geri alınamıyor mu ?) Daha önce çok kapora verdim/aldım ama öyle geri almayı gerektirecek bir durum olmadığından soruyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;157624
Kapora bu tip anlaşmalarda etik olarak yanıyor mu? (Geri alınamıyor mu ?) Daha önce çok kapora verdim/aldım ama öyle geri almayı gerektirecek bir durum olmadığından soruyorum..

Kaparo istenebilir geri ama Dursun istememeyi tercih etti. Vatandaşı yarım günden fazla meşgul ettik ve almadık düşüncesiyle, biraz da iyi niyet diyelim... Her ne kadar biz o iyi niyeti görmemiş olsak da...

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
böyle adama ne iyi niyeti kardeşim.

adamın işi bu gerekirse akşama kadar ilgilenecek sizinle. araba adamın dediği gibi değil. saçma sapan hazırlanmış ve senin sorularına yanıt vermeyen bir rapor. üstelik okadar heves ve sizin zaman ve paranızın heba olması. bence hata etmişsiniz. kaporayı almamakla. neyse hayırlısı olsun.

bende a5 imi internetten bulup gidip adapazarından almıştım. satıcı ne dediyse o çıktı arabada bende ne istediyse onu verip aldım.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada aynı gün ilana çıkan http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-araba-skoda-octavia-2009-1-6-elegance-85000-km-34537462/detay ilanı 1 günde satılmış... Mantıklı mıydı bilmiyorum...

bende takip ettim bunu ama 1500-2000 tl masraf var diyor

ama bence 5000 tl den aşağı çıkmaz. yan hava yastıkları açılmış. buda masrafı katlar koltuk kemer falan derken ayrıca ön tampon ve direklerden kaynaklı tavan ve şase kastırması şüpheside oldukça kuvvetli