škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

su bazlı boyamı,yoksa tinerli mi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
fabiamızın tamponunun sol köşesinde çizikler ve sol ön çamurlukta ise 20 cm boyunda derin bir çizik oluştu.rize'de özel bir servise sordum.onlar boyayı tinerle açıyorlarmış.trabzon'daki servisten tanıdığım biri de bizim skodalar su bazlıdır dedi.şimdi arada ton farkı oluşur mu,yoksa bu sadece bir yöntem farkı mı?konu hakkında yorum yapacaklara ve bilgisi olanlara şimdiden teşekkürler.

« Son Düzenleme: 19 Kasım 2010, 22:37:13 Gönderen: skoda53 »

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızın boyası fabrikada su bazlı boya ile boyanmış olabilir. Fakat bu demek değildir ki sonraki onarımlar su bazlı boya ile yapılmak zorundadır diye. Rize'deki usta boya dükkanından boya koduna göre ve renk opsiyonuna göre boyayı hazırlatıp boyayacak o kadar. Her markada sizin aracın boya koduna göre önceden belirlenmiş değerler vardır. Boya bu değerdeki renklerin ve metaliklerin-sedeflerin karışımı ile hazırlanır. Yani atıyorum bu Standox'da farklıdır,Akripol'de farklıdır veya X firmasında farklıdır. Boya firmaları piyasaya her yeni araç;daha doğrusu renk çıktıkça kataloglarını güncellerler. Su bazlı boya kullanmayarak çevreye az bir miktar zarar vereceksiniz. O zehirli boya kokusunu düşünün; fabrikada günde yüzlerce fabia üretildiğini düşünürsek neden su bazlı boya kullandıklarını rahatlıkla anlayabiliriz :)

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;159275
Aracınızın boyası fabrikada su bazlı boya ile boyanmış olabilir. Fakat bu demek değildir ki sonraki onarımlar su bazlı boya ile yapılmak zorundadır diye. Rize'deki usta boya dükkanından boya koduna göre ve renk opsiyonuna göre boyayı hazırlatıp boyayacak o kadar. Her markada sizin aracın boya koduna göre önceden belirlenmiş değerler vardır. Boya bu değerdeki renklerin ve metaliklerin-sedeflerin karışımı ile hazırlanır. Yani atıyorum bu Standox'da farklıdır,Akripol'de farklıdır veya X firmasında farklıdır. Boya firmaları piyasaya her yeni araç;daha doğrusu renk çıktıkça kataloglarını güncellerler. Su bazlı boya kullanmayarak çevreye az bir miktar zarar vereceksiniz. O zehirli boya kokusunu düşünün; fabrikada günde yüzlerce fabia üretildiğini düşünürsek neden su bazlı boya kullandıklarını rahatlıkla anlayabiliriz :)

işin çevre boyutnu bilmiyordum.bunu öğrenmiş oldum.peki bir de aynı parçada renk farkı için ne dersiniz?gerçi açıklamalarınızdan fark olmayacağını anladım...

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bizim servise yaw şuna rötuş boyası verin dedim, adamlarda bizim boyalar su bazlıdır demişlerdi, bende duvar boyası mı la bu su bazlı olur mu demiştim içimden, demek ki oluyormuş.

Škoda Superb Mk1 (3U)

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda53;159284
işin çevre boyutnu bilmiyordum.bunu öğrenmiş oldum.peki bir de aynı parçada renk farkı için ne dersiniz?gerçi açıklamalarınızdan fark olmayacağını anladım...
O iş biraz da ustaya kalmış. Rengi opsiyonuna göre hazırlatacak. Araç yıllandıkça rengi açılır biliyorsunuz. Parça komple boyanacaksa su bazlı veya klasik farketmez ancak lokal boyada falan farkeder mi bilmiyorum. Gerçi uyuşmazlık olmaması gerekir. Sonuçta kürleşmiş boya. Üzerine normal boyanın atılabilkir olması gerekir. Bunun biraz da servislerin müşteri çekme amaçlı bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kobak;159292
Ben bizim servise yaw şuna rötuş boyası verin dedim, adamlarda bizim boyalar su bazlıdır demişlerdi, bende duvar boyası mı la bu su bazlı olur mu demiştim içimden, demek ki oluyormuş.
Su bazlı olunca rötuş yapılamıyor muymuş??

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;159295
Su bazlı olunca rötuş yapılamıyor muymuş??

sizin de sorduğunuz gibi ,bu uygulamayı bilen ya da yaptıran birisi de değerli yorumlarınıza birşeyler eklerse ona göre kararımı vereceğim.ya arabayı 5dk uzaklıktaki özel servise ya da gidiş geliş 160 km ötedeki trabzondaki yetkili servise gideceğim.gerçi çamurluğa dokununca gcırtılar geliyor ayrıca tamponda da hafif bir esneme var.bunlar için özel- yetkili fark eder mi?...

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda53;159298
sizin de sorduğunuz gibi ,bu uygulamayı bilen ya da yaptıran birisi de değerli yorumlarınıza birşeyler eklerse ona göre kararımı vereceğim.ya arabayı 5dk uzaklıktaki özel servise ya da gidiş geliş 160 km ötedeki trabzondaki yetkili servise gideceğim.gerçi çamurluğa dokununca gcırtılar geliyor ayrıca tamponda da hafif bir esneme var.bunlar için özel- yetkili fark eder mi?...

Soruyu onun için sormadım,yani neden yapılamasın anlamında dedim. '06 sonrası civiclerin hepsi su bazlı boyaya sahiptir. Gerek lokal boya gerek rötuş gerekse de tam parça boyamalarda ne renk tonunda tutarsızlık ne de başka hiçbir sorunla daha karşılaşmadık. İş ustada bitiyor. Eğer yaptığı işe güveniyorsanız hiç uğraşmayın servisle,paranıza yazık. Ama Rize'de bir usta ne kadar yetişebilir orasını bilemem.