škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lpg mi Benzin mi?

Ziyaretçi · 67 · 16167

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hasan;161220
Teşekkürler Gökhan.Bu forumda terbiyesizce yazılan kelimelere ya da cümlelere izin veriyor musunuz?
Tabii ki izin yok ama Hakan neşeli bir kardeşimizdir. Eğer tanımış olsaydın o yazdıklarını şaka mahiyetinde yazdığını anlardın Hasan. Neyse daha fazla gel forumumuza ve tanımış ol. Hak vereceksin.:wnk:

hasan

• Ziyaretçi
Teşekkür ederim Uğur hata bende Hyundai araban var ne işin var Skoda forumunda.Ben biliyorum zaten bu arkadaşı başka forumdan.Hasan diye girdiğimizden o tanımamıştır bizi.Sorun değil.Benimde işim olmaz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hasan;161273
Teşekkür ederim Uğur hata bende Hyundai araban var ne işin var Skoda forumunda.Ben biliyorum zaten bu arkadaşı başka forumdan.Hasan diye girdiğimizden o tanımamıştır bizi.Sorun değil.Benimde işim olmaz.
Ayrımcılık yok ki bizde. Her marka her model ile ilgili yazılır, çizilir, fikir verilir, fikir alınır.:wnk:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araba benzinliyse piknik tüpü gazıyla değil orjinal yakıtıyla binilmesi taraftarıyım. bu yüzden mümkünse en ekonomik benznliyi seçerim her zaman.

ha tek beklenti ekonomi ise lpg dizele yaklaşamaz bile. :)

hakanın konusuna gelirsekte. tüm gün ankarayı dolandık 4.4 4.5 leri geçmedi bile ki arada çankaya rampalarına dur kalkına ışıklarına bile girdik valla o araba hakanın altında canavar gibi az yakıyor  kim ne derse desin

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan kardeş bu forumun tadı tuzudur siz üslubunu bilmediğiniz için yanlış anladınız.

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
hakansız forum olmaz dedim olazak...:)
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2010, 16:32:12 Gönderen: mxdemirel »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer kısa mesefa kullanıyorsanız en fazla marşa basıp 5-6 km gidiyorsanız LPG nin hiç bi avantajı olmaz özellikle soğuk havalarda LPG ye geçmeden gideceğiniz yere varabilirsiniz bu gibi durumlar oluncada ekonomi olmaz.Yaptığınız km zaten az ben olsam benzinli olarak binerdim :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;161348
araba benzinliyse piknik tüpü gazıyla değil orjinal yakıtıyla binilmesi taraftarıyım. bu yüzden mümkünse en ekonomik benznliyi seçerim her zaman.

ha tek beklenti ekonomi ise lpg dizele yaklaşamaz bile. :)

hakanın konusuna gelirsekte. tüm gün ankarayı dolandık 4.4 4.5 leri geçmedi bile ki arada çankaya rampalarına dur kalkına ışıklarına bile girdik valla o araba hakanın altında canavar gibi az yakıyor  kim ne derse desin

Sadece biz türkler küçümsüyoruz şu LPG'yi..Avrupa'da adamlar hem indirim alıyorlar hemde farklı şekilllerde teşvik ediliyorlar.Kaldıki bizden daha ucuz yakıt kullanıyorlar.Hemde çevreci yakıt kullanıyoruz diye övünüyorlar.

Şu mantık var bende..Fabrika bunu takıp gönderiyorsa bende kullanmakta çekinmem.Kaldı ki piyasadaki yakıt tasarrufu sağlayan saçma salak mıknatıslar işe yarasa zaten fabrika takardı.Fabrika önermediği için veya kendisi takmadığı için kullanmak gereksiz.

Tabiki elbette direk benzinle kullanmak en güzeli.Hatta imkan varsa şiddetle kullanmayın derim.O kadar verimsiz sistemler yapıyorlarki LPG'den soğutuyorlar milleti.Oysaki iyi bir montaj ve marka ile problemsiz gidilebiliyor.(Bknz. mygokhan :D ) O kadar titiz adamım Allah'a şükür ilk 1000km haricinde LPG'nin yamuğunu görmedim çok şükür :D Hatta performans biraz daha iyi benzine göre..Kısılması lazım, kısılırsa standart LPG ayarında olur, performans standart LPG performansında olur, ve benzinden performans olarak farkı olur.Ama tüketimi biraz daha düşer.

Az gezen için/kullanan için TSI motorlu bir mini benzinli araba biçilmiş kaftan bence..Yoksa imkan varsa şiddetle dizel alsın.Benim imkan olsa direk düşüneceğim motor 1.2 TDI veya 1.6 TDI.. ,

Benzinden LPG'ye geçiş süresi bende 500 mt falan (yani 1 dk en fazla:) ) Çabuk geçiyor.Belkide bizim rampalarda araba çabuk ısınıyor ve hemen geçiyor :)

Tüketim şehir dışı : 13-15 kuruş (Ankaradan alırsak gazı 13 kuruş :D )
Şehir içi : 16-19 kuruş arası ..Hadi 20 kuruş de..:)
65 TL'ye fulle; şehir içi 350 km garanti gidiyorum kasmadan..Şehir dışı 400-450 km menzile sahip..1.2 ton'luk ağırlığa sahip bir araç..Genelde de 4 kişi seyrettiğimden bu değerleri elde ediyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;161394
Sadece biz türkler küçümsüyoruz şu LPG'yi..

bizdeki bazı AVM lerde LPG ye yapılan muamele de bundan kaynaklanıyor...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
LPG nin çevreyi koruma dışında hiç bir avantajı yok-bence- az yaksın istiyorsan dizel alacaksın bu devirde.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mxdemirel;161415
bizdeki bazı AVM lerde LPG ye yapılan muamele de bundan kaynaklanıyor...

Artık AVM'lere standart getirilecekti, LPG dedektörleri ilaver edilecekti otoparklarına böylelikle girilebilecekti ama daha bir gelişme yok.LPG'li kaçak-göçek yapılan (özellikle eski araçlara) sistemler yüzünden kapalı otoparka giremiyoruz.Avrupa'da böyle bir ayrım yok.
Gerçi bende bir keresinde çok yağmur yağıyordu, hatun ıslanmasın diye dışarıda bırakamadım arabayı.Hadi dedim ya Allah girdik otoparka.Adam hikayeden baktı aracın sol tarafından ayna ile, sağ tarafa yönelse dolum ağzını görebilecekti belkide :D Görmedi ve girdik :) Önümden giren şahin'i hemen geri çevirdi.

Daha sonra İstanbul'daki bir mediamarkt mağazasına girek girdim valla :) Hemde yerin 4 kat altındaki otoparka kadar indim :)Ne soran oldu ne bişey ..Ruhsata işletemedim henüz.Projenin süre sınırı varmı bilmiyorum ama muayeneye falan filan parada ayıramadım henüz :( Muayene yaptırsam dolum ağzını üste alacağım hemen.O zaman kafam rahat gireceğim otoparklara..

Alıntı yapılan: dgn;161417
LPG nin çevreyi koruma dışında hiç bir avantajı yok-bence- az yaksın istiyorsan dizel alacaksın bu devirde.

Çevreci vede ekonomik, benzinli araba alırken daha ekonomik bu bağlamda ufaktan avantajlı olabiliyor sadece.Yoksa diğer tüm kriterlerde dizel araç mantıklı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sadece biz türkler küçümsüyoruz şu LPG'yi..Avrupa'da adamlar hem indirim alıyorlar hemde farklı şekilllerde teşvik ediliyorlar.Kaldıki bizden daha ucuz yakıt kullanıyorlar.Hemde çevreci yakıt kullanıyoruz diye övünüyorlar.

Şu mantık var bende..Fabrika bunu takıp gönderiyorsa bende kullanmakta çekinmem.Kaldı ki piyasadaki yakıt tasarrufu sağlayan saçma salak mıknatıslar işe yarasa zaten fabrika takardı.Fabrika önermediği için veya kendisi takmadığı için kullanmak gereksiz.

Tabiki elbette direk benzinle kullanmak en güzeli.Hatta imkan varsa şiddetle kullanmayın derim.O kadar verimsiz sistemler yapıyorlarki LPG'den soğutuyorlar milleti.Oysaki iyi bir montaj ve marka ile problemsiz gidilebiliyor.(Bknz. mygokhan :D ) O kadar titiz adamım Allah'a şükür ilk 1000km haricinde LPG'nin yamuğunu görmedim çok şükür :D Hatta performans biraz daha iyi benzine göre..Kısılması lazım, kısılırsa standart LPG ayarında olur, performans standart LPG performansında olur, ve benzinden performans olarak farkı olur.Ama tüketimi biraz daha düşer.

Az gezen için/kullanan için TSI motorlu bir mini benzinli araba biçilmiş kaftan bence..Yoksa imkan varsa şiddetle dizel alsın.Benim imkan olsa direk düşüneceğim motor 1.2 TDI veya 1.6 TDI.. ,

Benzinden LPG'ye geçiş süresi bende 500 mt falan (yani 1 dk en fazla:) ) Çabuk geçiyor.Belkide bizim rampalarda araba çabuk ısınıyor ve hemen geçiyor :)

65 TL'ye fulle; şehir içi 350 km garanti gidiyorum kasmadan..Şehir dışı 400-450 km menzile sahip..1.2 ton'luk ağırlığa sahip bir araç..Genelde de 4 kişi seyrettiğimden bu değerleri elde ediyorum..
gel gökhan abi ankaraya tekrar 13 kuruş olsun değerlerin :ok:

hasan

• Ziyaretçi

Gökhan senin yakaladığın geğerleri bende yakalyabilirim zaten Lpg takınca ama diğer arkadaşların söylediklerine katılmamamak da mümkün değil.Şimdilik benzine devam edeceğim gibi gözüküyor en azından aracın garantisi Ağustos 2011 de bitiyor.Gerçi motor,katalitik konvertör gibi aksamlar garanti dışı kalıyor brc harici takılırsa(ben Lovato taktıracaktım taktırırsam)ama en azından önümüzdeki baharı görmeyi düşünüyorum zaten motor 1-2 dakikada ısınacak ve araç Lpg ye geç geçecek kışın.Dizel olayına gelince küçük araba en azından minibüs altı araçları hiç düşünmedim ve düşünmemde;ki aracımı yeni aldım ve değiştirmem de.Senin sisteme gelince Landi Renzo hakikaten çok iyi bir Lpg sistemi ama biraz enjektör sesi olan bir kit onun haricinde Opelinde onayladığı bir marka.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

ya hadi lpgli arabam olmasa altımda gökhan üstad eyvallah diyecemde :) lpgnin motorumn içine etmesinden hissiyatını zevkini katletmesinden zevk alamıyroum malesef :)

efe_38

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hasan;161220
Teşekkürler Gökhan.Bu forumda terbiyesizce yazılan kelimelere ya da cümlelere izin veriyor musunuz?

Alıntı yapılan: hakanerdogan;161229
Amanın alınıpta çemkirme sezdim :D

Tez banlanmalıyım acil :lol: :lol:

pek agrasif gördüm sizi :D

bu iki yazıya ve öncekilere bakarsak hakan abi'nin laf koyma veya saygısızlık konusunda bir hitapta bulunduğunu sanmıyorum,hakan abiyi tanıyormuşsunuz o zaman sert çıkma olayını çözemedim,hyundainizde olsa murat 131de olsa bu forumda kimseden ayrı görülmezsiniz,hem accenti olan köksal abi var oda bizim baş tacımız :)

neyse haddime olmayan olaylara burnumu sokmayayım :D

lpg olayına gelince şayet benzinde binmek maddiyat ve psikolojik açıdan  rahatsız ediyorsa tüpü taktırın gitsin :) bizdeki mersoda tüplü geçen tüp bitmiş benzine geçmiş gazı kapattım amanınn ibre gözümün önünde aşağı iniyor :sopa: yandım allah dedim hemen bir benzinliğe girip gaz aldım içim rahat etti :)

yunus emre abininde dediği gibi ayağınıza hakimseniz orjinalliği bozmayın :)