škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yunan kahvesi tavsiyesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: palaimon;161734
Bizim komşu da bayramda faln yunanistana gidip kahve getiriyor paket paket yarın ismini öğrenir yazarım buradan. Bende mehmet efendi yerine o kahveyi tercih ediyorum içimi çok güzel böyle telve adamın ağzına pütür pütür gelmiyor çok ince ve kıvamlı bir kahve oluyor.

Valla süper olur :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;161683
türkiye ikliminde iyi kahve yetişmezki :) osmanlı zamanında yemenden gelirdi. yeni ticaret yolları ve yeni ülkeler keşfedildikçe üretim oralara kaydı zaten osmanlının batış sebebide elindeki ticari yolları ve imkanları kaybedince afrika amerika gibi yerlerden ithalata başlamak zorunda kalması.

avrupaya geçmeside çok komiktir. 2. viyana yenilgisi sonrası ganimetleri toplayan haçlı askerleri türkler keçi pisliği yiyor deyip çuval çuval kahveyi atacakmış çöpe bir papaz görmüş almış italyaya götürmüş sonrasoında cappucino falan çıkmş piyasaya :)

Bu durum tam olarak oyle degil bilgim neticesinde; Osmanli icin Viyana yakinlarinda calisan bir Polonya'li devamli dedelerimize kahve yapiyor, ancak Viyana kusatmasinin husran ile sonuclanmasi sonucunda geri cekiliyoruz ve cuval cuval kahvede orada kaliyor tabi bunlarin kahve oldugunu bilen de o Polonyali ''kole'' sonrasinda cafe aciyor once buradaki insanlar sonrasinda da tum orta ve bati Avrupa kahve ile tanisiyor..
Tabi bu Polonyalinin ismi kitaplar da Avusturyali diye gecer George Kolschitzki, ancak soyisimden de anlasilacagi gibi Polonya kokenlidir, bu olay 1680-90'larda geciyor, Italyanlarin ise presso makinasini bulmasi ve kahve ile ovunulecek ticaretleri de 2.Dunya savasindan sonradir.

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;161386
Bir müşterimde içmiştim.Müthiş bir aroması vardı.Yunanistan kahvesiymiş.Daha sonrada çok kişiden duydum güzelliğini.Tr'de nerde buluruz?Veyahut yurtdışından mı almalı? Satış için link vs var mı?Hangi tipinden almalı?Bilen varsa seviniriz..

Yunanistan (batı tarkya daha uygun olur sanırım) kahvesi az kavrulmuş olduğundan daha az acıdır. Aslında türk kahvesinin light hali diyebiliriz. Mesela Kayseri bögesindeki kahveler marketlerdekinden çok daha acıdır. O bölgede de o şekilde seviliyor.

Almak için ise Bursadan sürekli gidip gelen göçmen bir tanıdığa yada otobüsçülere ısmarlaman lazım.

efe_38

• Ziyaretçi
bende türk kahvesi bağımlısıyım :) günde 1 tane içmeden edemem ve kendi yaptığımdan başkasınada pek iyi gözle bakmam :D çok yerde kahve içtim en sosyetik yerlerden mahalle kahvelerine kadar heryerde :) ama kendi yaptığım başka oluyor,ben türk kahvesini bakkaldan çakkaldan almam burda namı tüm kayseriye yayılan ve aşağı yukarı farenin deliğinde bile o markadan olan bir kahveci var ve sadece türk kahvesi yaparlar.

haftada veya 2 haftada bir yolumu değiştirir merkezlerine giderim ordan özel istek üzerine tap taze gözümün önünde çektikleri kahvemi alırım kendim yaparım,çok farklı teknikleri var süt katma mentollü şeker atma vs. ama ben 2lt suyu bir köşeye bırakırım 1-2 gün dinlenir yapmadan önce alacağım kadar suyu başka bir kaba koyar içine buz atarım ve iyice soğuturum suyu cezveye döker üstüne tepeleme 2çay kaşığı kahve ve şekerini koyup en kısık ateşte pişiririm ve bilmem nedendir benim yaptığımda üstünde traş köpüğü gibi köpük olur ayıptır söylemesi pekte mütevaziyimdir :D :D

çikolata olayına gelince türk kahvesinin yanında çikolata çok güzel olur,bayramlarda misafirlere tuttuğumuz çikolatalardan bahsediyorum yoksa öyle bakkalda satılan fındıklı fıstıklılardan değil :)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpko;161828
Bu durum tam olarak oyle degil bilgim neticesinde; Osmanli icin Viyana yakinlarinda calisan bir Polonya'li devamli dedelerimize kahve yapiyor, ancak Viyana kusatmasinin husran ile sonuclanmasi sonucunda geri cekiliyoruz ve cuval cuval kahvede orada kaliyor tabi bunlarin kahve oldugunu bilen de o Polonyali ''kole'' sonrasinda cafe aciyor once buradaki insanlar sonrasinda da tum orta ve bati Avrupa kahve ile tanisiyor..
Tabi bu Polonyalinin ismi kitaplar da Avusturyali diye gecer George Kolschitzki, ancak soyisimden de anlasilacagi gibi Polonya kokenlidir, bu olay 1680-90'larda geciyor, Italyanlarin ise presso makinasini bulmasi ve kahve ile ovunulecek ticaretleri de 2.Dunya savasindan sonradir.
oda başka bir hikaye :) ama italyaya geçişi benim anlattığım şekilde olmş.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;161854
oda başka bir hikaye :) ama italyaya geçişi benim anlattığım şekilde olmş.

Viyana kusatmasi ve 2.Dunya Savasi farkli zamanlar, Italyanlar kahve ile tanistiginda zaten tum Avrupa artik kahveyi biliyordu..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Viyana'da Cafe Havelka diye bir yer var, orası süperdi, şehrin göbeğinde ihtiyar karı koca. Viyana kaldığım 1 yıl süre boyunca sıkça giderdim. Hayatta bile olmayabilirler, 10 yıl geçti üzerinden :(

Bir de Türk Kahvesi Avrupa'da biliniyor ama çoğu kişi kahvenin de bizde yetiştirildiğini sanıyor ;)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Ofiste espresso makinesi var. Harika yapıyor çekirdek kahveyi öğüterek.:hih:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;162395
Ofiste espresso makinesi var. Harika yapıyor çekirdek kahveyi öğüterek.:hih:

Havanı yesinler :hhh: :hhh:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;161900
Viyana'da Cafe Havelka diye bir yer var, orası süperdi, şehrin göbeğinde ihtiyar karı koca. Viyana kaldığım 1 yıl süre boyunca sıkça giderdim. Hayatta bile olmayabilirler, 10 yıl geçti üzerinden :(

Bir de Türk Kahvesi Avrupa'da biliniyor ama çoğu kişi kahvenin de bizde yetiştirildiğini sanıyor ;)

Adresi ver gidip bi selamini soylerim Irfan hoca ;)

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;162417
Havanı yesinler :hhh: :hhh:

:++::++:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpko;162450
Adresi ver gidip bi selamini soylerim Irfan hoca ;)

http://hawelka.akis.at/TCgi/TCgi.cgi?Target=home&P_Kat=5

Kadın ne yazık ki 2005'te ölmüş, adam 80 yaşında sanırım şu aralar :(

Yeri Viyana 1. bölgede, çok merkezi, Stephans Dom'a yakın. Thonet sandalyeler ve mermer masaları muhteşem bir hava katıyor mekana.

Limonata ve keki de süperdir. Keza Viyana kahvesi olan Melange da çok sevilir oralarda.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;162455
http://hawelka.akis.at/TCgi/TCgi.cgi?Target=home&P_Kat=5

Kadın ne yazık ki 2005'te ölmüş, adam 80 yaşında sanırım şu aralar :(

Yeri Viyana 1. bölgede, çok merkezi, Stephans Dom'a yakın. Thonet sandalyeler ve mermer masaları muhteşem bir hava katıyor mekana.

Limonata ve keki de süperdir. Keza Viyana kahvesi olan Melange da çok sevilir oralarda.

tamamdir, adresi kaydettim. Hala Bratislava'da olsaydim hemen atlayip gecerdim zira 30dakika, ama Prag'tan biraz yol tutuyor tabi :hhh: Gittigimde birkac ta foto cekmeye calisirim, anilarin canlanir belki:ok:  :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpko;162458
tamamdir, adresi kaydettim. Hala Bratislava'da olsaydim hemen atlayip gecerdim zira 30dakika, ama Prag'tan biraz yol tutuyor tabi :hhh: Gittigimde birkac ta foto cekmeye calisirim, anilarin canlanir belki:ok: :)

Ama tatlı yemek için sıklıkla Aida Cafe'lerde olurduk, her yerde var, zincir Cafe, çilekli turtaya dayanamam asla...  :spr:

Yine merkezde Schmetterling Haus var, kelebek evi anlamında adı olan bir mekan, sera gibi, güzel yemekleri var.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;162483
Ama tatlı yemek için sıklıkla Aida Cafe'lerde olurduk, her yerde var, zincir Cafe, çilekli turtaya dayanamam asla...  :spr:

Yine merkezde Schmetterling Haus var, kelebek evi anlamında adı olan bir mekan, sera gibi, güzel yemekleri var.

Yemek olayinda Viyana'da gittigimiz yerler genelde Turk restoranlari (beytiyi TR'den bile daha iyi yapiyorlar vallahi:) ), tatli icin de Slovakya ve Cek'te cok secenek ve damak tadima hitap ettigi icin tercihim oluyor, ama kahve icin Hawelka'ya ugrayacagim :)