škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

xenon farlar hıza duyarlımıdır?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu octi a4 col.plus da veya col.de ki xenon farlar hıza duyarlımıdır benhiç farketmedim,yani hızlandıkça hıza göre yükselme alçalma ve ya uzağı gösterme daha fazlamı oluyor,vatandaşın biri öyle yazmış özelliğine.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne araçmış hocam o öyle. Demekki araç yüksek hızlara çıktığında yere yapıştığı için xenon far yükseklik ayarını otomatik olarak yapıyormuş herhalde.
Ben hıza göre far ayarı duymadım hiç. Hangi marka-modelde varmış bu özellik?

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mümkün hocam,kesin emin değilim Octide varmı diye ama...

Far anahtarının yanında felan,far yükskelik ayarı düğmesi varmı?
Yoksa otomatiktir büyük ihtimal:)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Opel Insignia’daki adaptif far sistemi (AFL)

Opel’in  ilk adaptif far sisteminin tanıtmasının üzerinden uzun bir zaman geçti.  Ama bu sistemin artık demode olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine AFL  evrimleşmesine devam ediyor. Insignia’da kullanılan gelişmiş AFL  sistemi, 9 farklı aydınlatma moduna sahip. Bu modlar sayesinde otoyol,  şehiriçi gibi yol koşullarına ve yağmur ya da sis gibi hava koşullarına  uygun aydınlatma yapılabiliyor. Ayrıca çok düşük hızlarda yayaların  gözünün kamaşmaması için yumuşak aydınlatmaya geçiliyor.

Demekki hızdan kasıt çok düşük hızmış...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
AFS farların özelliği var ama octide A4 lerin hiç birinde böyle bir özellik yok. .

Hem hıza duyarlı değilde dönüşe duyarlı diye biliyorum.Opelde ise ışığada duyarlı sistem yani karşıdan araba gelmiyorsa otomatik uzunları yakıyor geldiği an kısalara dönüyor siz hiç bir müdahale yapmıyorsunuz :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Suleyman;163760
Demekki hızdan kasıt çok düşük hızmış...

Yok abi bu çok farklı birşey.

Muhammed hocamın bahsettiği durum şu;

Araç yüklendiği zaman,yani atıyorum arka koltuklar ve bagaj dolu,yani aracın burnu havaya kalktı,işte o zaman otomatik far sistemi mercekleri aşağı doğru çeviriyor ve normal aydınlatma mesafesini koruyarak karşıdaki sürücünün gözünü almasını engelliyor.

Insigniadaki sistem ise çok düşük hızlarda farlar ışığı dağıtıyor,aynı şekilde yük bindiğine ayar yapıyor,karşıdana raç gelmiyorsa uzunlar yanıyor,araç gelirken kısa farlara geçiyor,virajlarda tekerlek yönüne göre mercekler sağa sola oynuyor vs vs...
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 13:42:48 Gönderen: Can »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;163761
AFS farların özelliği var ama octide A4 lerin hiç birinde böyle bir özellik yok. .

Hem hıza duyarlı değilde dönüşe duyarlı diye biliyorum.Opelde ise ışığada duyarlı sistem yani karşıdan araba gelmiyorsa otomatik uzunları yakıyor geldiği an kısalara dönüyor siz hiç bir müdahale yapmıyorsunuz :)
bu bahsettiğin opel'in hangi model ve versiyonunda var.bu farlara afl deniyor sanırım değil mi?
ben bunu kastetmemiştim yani hıza duyarlı cd çalarlar varya hızlandığında ses yükseliyor farlarda ise hızlandıkça hıza göre ileri gösterişi daha da arttırıyor diye anladım,belki adam onu kastetmemiş olabilir.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;163853
bu bahsettiğin opel'in hangi model ve versiyonunda var.bu farlara afl deniyor sanırım değil mi?
ben bunu kastetmemiştim yani hıza duyarlı cd çalarlar varya hızlandığında ses yükseliyor farlarda ise hızlandıkça hıza göre ileri gösterişi daha da arttırıyor diye anladım,belki adam onu kastetmemiş olabilir.

Collection ilanında yazıyordu sanırım bende gördüm diye hatırlıyorum adam resmen sallamış öyle bir özellik malesef yok :)

İnsignia da mevcut AFL :)

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğiniz sistem bir önceki kasa Mercedes E serilerinde makyajla birlikte "Intelligent Light Sistem" adı altında kullanılmaya başlandı. Şu anda Mercedes E serisi ve üst serilerde (hatta S serisinde radar destekli gece görüşü de sunulmakta) ve sistemin benzeri yeni çıkan BMW 5 ve üzeri serilerde kullanılmakta. Bi-xenon şehir içerisinde çok iyi bir donanım ancak gidiş-geliş şeklindeki tek yollarda geceleri uzunları yakamadığınız durumlarda da kabusa dönüşüyor. Çünkü merceğin kesilme çizgisi tabiri caiz ise jilet gibi net olduğundan o çizgiden 1cm ötesi zifiri karnlık oluyor ve ilerisi kesinlikle gözükmüyor. Uzunu da yakamadığınızdan dolayı gözünüz önünüzdeki yoğun ışığa alışıyor ve belli noktadan sonra o zifiri karanlık içerisinde yola çıkan bir aracı,kamyonu vs farkedemiyorsunuz. otobanda da surum bu. Hızlı giderken farkedemediğiniz bir aracı veya yolda istenmeyen bir durumu geç farkettiğiniz için kaza kaçınılmaz oluyor. Yani kısacası bu tip yollarda uzunu yakamıyorsanız hızlı da gidemiyorsunuz.
Mercedes bu durumdan ötürü "Intelligent Light System" adını verdiği donanımda sis farları ile birlikte çalışan 5 farklı sürüş modu tasarlamış. Sistem farklı hızlarda ve görüşün azaldığı durumlarda gerekli moda geçerek size maximum aydınlatmayı sunmayı amaçlıyor. Örneğin 90km/s hızın üstüne çıktığınızda xenon ampullerin gücü 35W'dan 38W'a çıkıyor. Overboost gibi bir özellik :) 110km/s hıza ulaştığınızda da her iki mercek de içe dönerek koni biçiminde fazla göz almayan ve daha dar açıyla daha ileriyi aydınlatan bir hızlı sürüş moduna dönüyor. Ampullerin gücünün artması ve açısı daralan mercekler 120m'ye kadar aydınlatma sağlıyor ve geleneksel kısa huzmelere göre 50m daha fazla aydınlatma alanı demek. Açısı daralan farlara destek vermek için sis farları da geniş aydınlatma alanı sağlamak için 100km/s'den sonra kendiliğinden devreye giriyor.
Köşelerde,dönemeçlerde döndüğünüz tarafa farlar dönüyor. Zaten AFL gibi sistemlerle küçük sınıf otolarda bile sunulan bir özellik bu. Ancak mercedes merceklerin max dönme açısını 12dereceden 15dereceye çıkartmış,ayrıca 40km/s hıza kadar da döndüğünüz yöndeki sis farı da yanıyor. Hızlı girilen keskin dönemeçlerde önemli bir özellik. Bir de görüş uzaklığı 50metrenin altına düştüğü durumlarda sürücü arka sis lambasını yaktığında arcın hızı da 70km/s'nin altındaysa ön sis farlarına ek olarak sürücü tarafındaki mercek 8derece dışa dönüyor ve sürücü tarafında daha yaygın bir aydınlatma sağlayarak sisteki o far parlamasını azaltıp kötü hava koşullarında da maksimum atdınlatma sağlıyor.

Bir ara aydınlatma sistemlerinin üzerine çok düştüğüm için incelemiştim. Kendim çevirdim,umarım sorunuza yardımcı olur. Muhammet hocam dediğiniz gibi sistemler mevcut ama skoda da durum nedir bilemem. Aslında daha geniş bilgiyi geceuçuşu forumunda da bulabilirsiniz.

kaynak:http://www.worldcarfans.com/10602087820/mercedes-intelligent-light-system

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
farklı şeyler öğrenmek güzel bişi.öğrenmenin yaşı yok demişler.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim mercek farlar uzun yolda sanırım karşıdan geleni rahatsız ediyor.Oysaki yüksüzken nomal - veya 1 konumunda dururken far öndeki sürücünün dikiz aynasına yansıyor sanırım.Oysaki TUV'den falan geçmişti.Hal boyle olunca bende fark yüksekliğini 3'e getirdim.Yolda giderken kimseyi rahatsız etmek istemem.En kısa zamanda far ayarlarına baktırmam lazım sanırım..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mygokhan;166361
En kısa zamanda far ayarlarına baktırmam lazım sanırım..

Hala güzel bir makine de ayar yapılmadı mı?  :++:

Sis farım bile ayarlı  :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;166362
Hala güzel bir makine de ayar yapılmadı mı?  :++:

Sis farım bile ayarlı  :D

Takıldığı günden beri elletmedim :D

O şekilde TUV' e girdik, kusursuz geçtik.Fakat ayarların yüksekliğinden şüphem var."-" konumunda iken selektör yaptığımda, far yüksekliği iki konum arasında çok fazla fark yok :favo1:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;166370
Takıldığı günden beri elletmedim :D

O şekilde TUV' e girdik, kusursuz geçtik.Fakat ayarların yüksekliğinden şüphem var."-" konumunda iken selektör yaptığımda, far yüksekliği iki konum arasında çok fazla fark yok :favo1:
Benim Favorit' in farları bile TÜV' den geçti. Artık farlara takmıyorlar kafayı TÜV' de.:wnk: