škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akaryakita anormal zam

fenomen · 89 · 19378

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;166464
Satılık benzinli Roomster, kelepir, muhayyer, hocadan, sigara içilmemiş, bakımlı  :++:

senin eski fabia'nin fotosunu gordukten sonra, roomiyi acik artirim ile satman gerektigi dusuncesindeyim :D :D sana koymaz hocam benzin menzin, Prof. olmustun degil mi sen? :++:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Serhat, AB'de Öğretmenlerin aldığı maaşın 600 Euro olduğuna emin misin :D Çok şaşırdık.Şirketten arkadaşlar inanamadılar da..:)

Alıntı
Avrupa Birliği üyesi ülkelerde öğretmenlerin yıllık toplam çalışma saatleri, yıllık ücretleri ve saat başına aldıkları ücret ile ilgili olarak bir araştırma yapılmıştır. Verileri karşılaştırmalı olarak hesaplanan ülkeler; Ispanya, Danimarka, Almanya, Macaristan, Irlanda, Portekiz, Isveç, Hollanda, Yunanistan ve Türkiye'dir.

En yüksek öğretmen maaşlarının verildiği ülke Almanya iken, en düşük öğretmen maaşı veren ülke yine Türkiye'dir. Buna göre OECD'nin 2002 yılı rakamlarıyla Ispanya'da göreve yeni başlamış bir ilkokul öğretmeni yılda toplam 26.875 dolar gelir elde etmekte, Yunanistan'da aynı şartlarda bir öğretmen yılda toplam 20.086 dolar kazanmakta iken, bu rakam 2006 yılı Türkiye'sinde 6699 Dolar'da kalmaktadır.

Yine Ispanya'da 15 yıldır ilköğretimde görev yapan bir öğretmenin yıllık toplam geliri 31.357, Yunanistan'da 24.668 dolar iken, Türkiye'de bu rakam sadece 7470 dolardır. Devlet liselerinde göreve yeni başlamış bir öğretmen 2002 yılında Ispanya'da yılda toplam 31.345, Yunanistan'da 20.083 dolar alırken, Türkiye'de göreve yeni başlayan bir lise öğretmeni 2006 yılı rakamlarıyla 6834 dolar kazanmaktadır. 15 yıllık deneyimi olan bir devlet lisesi öğretmeninin ise Ispanya'da 36.500, Yunanistan'da 24.686, Türkiye'de ise sadece 7629 dolar yıllık gelir elde ettiği görülmektedir. Türkiye ile AB üyesi çeşitli ülkelerdeki öğretmenlerin aldıkları maaşlar karşılaştırıldığında aradaki büyük maaş uçurumu rahatlıkla görülebilir. Türkiye'de öğretmene ödenen düşük maaş oranları, aynı zamanda ülkemizde eğitime ve öğretmene ne kadar önem ve değer verildiğinin göstergesidir.

Türkiye ile Avrupa ülkelerinde görev yapan öğretmenleri saat başı aldıkları ücret bazında karşılaştırdığımızda, aradaki fark daha da artmaktadır. OECD 2002 verilerine göre Türkiye ile benzer sosyo-ekonomik yapıya sahip olan ülkelerden Ispanya'da ilköğretimde göreve yeni başlamış bir öğretmenin saat ücreti 18.9, Portekiz'de 12.8, Yunanistan'da 11.4 dolar iken, 2006 yılı Türkiye'sinde göreve yeni başlayan bir öğretmenin saat ücreti sadece 5,27 dolardır.

Ilköğretimde 15 yıllık hizmet vermiş bir öğretmense Ispanya'da saat başına 22, Portekiz'de 19, Yunanistan'da 14, Türkiye'de ise sadece 5,50 dolar almaktadır. Benzeri bir dengesizliği devlet liselerinde çalışan öğretmenlerin durumları karşılaştırıldığında da görmek mümkündür.

Buna göre; devlet liselerinde göreve yeni başlamış bir öğretmenin Ispanya'da bir saatlik hizmetinin karşılığında eline geçen para 22, Portekiz'de 12.8, Yunanistan'da 11.4 dolar iken, bu rakam Türkiye'de sadece 5,40 dolardır. Aynı alanda 15 yıllık deneyimi bulunan bir öğretmen ise; Ispanya'da hizmeti karşılığında saatte 25.5, Portekiz'de 19, Yunanistan'da 14, Türkiye'de ise saatte yalnızca 5,75 dolar kazanmaktadır. OECD'nin 2002 verileri ile Türkiye'nin 2006 verileri kıyaslandığında, arada dört yıl olmasına karşın, Türkiye ile diğer OECD ülkeleri arasındaki açık fark kapanacak gibi görünmemektedir.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;166466
Onu bunu bilmem; birisi anahaberde koleksiyonuna yeni kattığı otomobilini tanıtırken, bir diğeri pazardaki artıkları topluyor bu ülkede. GSMH 15.000$ olmuşmuş. Ben tam alamadım ki o parayı. Hanginiz aldıysa versin paramı.:hih:
:kiki:

Asgari ucretin net 180Eur oldugu ulkedeki kisi basina dusen gelir $25000 :D
onlar kagit uzerindeki yukselmeler biliyorsun, sana vermezler :haha: :bnn:

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;166466
Onu bunu bilmem; birisi anahaberde koleksiyonuna yeni kattığı otomobilini tanıtırken, bir diğeri pazardaki artıkları topluyor bu ülkede. GSMH 15.000$ olmuşmuş. Ben tam alamadım ki o parayı. Hanginiz aldıysa versin paramı.:hih:
:kiki:

Loto oynadım, çıkarsa 15.000 doları aldığım gibi sana vereceğim. :++::++:
(Tabi beni bulabilirsen :++::++:)
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;166469
Serhat, AB'de Öğretmenlerin aldığı maaşın 600 Euro olduğuna emin misin :D Çok şaşırdık.Şirketten arkadaşlar inanamadılar da..:)

AB ulkelerinden birinde evet alt seviye bir ilkogretim Ogretmeninin maasi.
450Eur maas alan sinif ogretmeni arkadasim vardi, ulkenin dogu kesiminde gorev yapiyordu, bati da olsamda 600-700en fazla olur ama oradaki kiralar da cok yuksek en kotusu 2 odali bir ev 560Eur civarinda, hic gerek yok diye bir sohbet gecmisti aramizda..  Inanmazlar, bugune kadar alamancilar atip tutmuslar tabi :D :D

Verileri karşılaştırmalı olarak hesaplanan ülkeler; Ispanya, Danimarka, Almanya, Macaristan, Irlanda, Portekiz, Isveç, Hollanda, Yunanistan ve Türkiye'dir

denilmis, AB'de su ada 26ulke var sanirim, bu sadece godoman ulkeler arasindaki arastirma olmus..
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2010, 12:26:40 Gönderen: alpko »

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beni siyasiler şişirdi efendim.Çıktı:
Dünyanın kaçıncı büyük ekonomisi dedi,şu kadar araç avrupa ya satıyoruz dedi,kriz bizi teğet geçti dedi,imf ye ihtiyacımız yok dedi,kişi başına gelirimizle dünyanın sayılı ülkeleri arasındayız dedi,şirketlerimiz asırlık avrupa şirketlerini alıyor dedi,nato toplantılarında ayaklarımıza kapandılar dedi,bm daimi üyesi statüsü kazandık dedi,biz olmadan ortadoğu düşünülemez dedi,sıfır sorun dedi.
Daha fazlası da var,
Da:
bi baktım ben neymişim be abi dedim.
Öğrendim yani Alp Bey:
Böyyük adamları,kıytırık-küçük işlerle uğraşmaz.
Ölmek küçük iş,sıradan artık bizde!
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

sitenin birinde gezinirken gördüm anlamlı bir grafik.akaryakıt zammına güzel bir örnek

ASLINDA BİRER ÇIKTI ALINIP ARABALARIMIZA ASIP PROTESTO ETMEK LAZIM
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2010, 15:15:23 Gönderen: @lp@RSl@n »

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Allah sonumuzu hayr etsin , 7 ay sonra seçim var  o zaman indirirler biraz yatırım olarak , seçimden sonra yola devam ...

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ahmet abi ben ciddi ciddi düsünüyorum 1 ay benzin lpg motorin almamay ama benle olcak iş değil bu kitlesel bir oluşum olmasi lazim

Çevrimdışı VW_Passat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaslar bir tek bu zam Türkiye´de olmuyor. Almanya´da durum farkli degil, Dizelin Litre Fiyati 1,32 €uro oldu. Seytan diyor arabayi sat bir tane Elektronik Motorla calisan Smart al diyor:(
2010 Volkswagen Passat Variant Highline 2.0 TDI CR 140HP 6-Vites DSG (Tiptronik), Izlanda Grisi - Sedef Boya

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabiakonya;166585

sitenin birinde gezinirken gördüm anlamlı bir grafik.akaryakıt zammına güzel bir örnek

ASLINDA BİRER ÇIKTI ALINIP ARABALARIMIZA ASIP PROTESTO ETMEK LAZIM

Ben 2 sene önce bu stickerdan yaptırmıştım. :++::++:
Demek asıl şimdi lazımmış.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Konu güzel okudum iyi gidiyor ama ricam şahsa yazılı taciz olmadıkça kilitlenmemesi. Fakat yinede yönetici tasarrufundadır zira konu siyaset inkâr edilemez ama seviyeli oldukça zararı olmadığı inancındayım.

Her neyse, konuya dönelim.

Öncelikli çıkış noktamız akaryakıttan bu denli alınan vergi. Bu noktadaki fiyat artışları bizi siyasete zorladı. Peki neden bu kadar fazla vergi alınıyor, düşünelim.

Bugün TC devletinin topladığı vergilerdeki payın %12 kadarını stopaj ile cebren alınan vergiler oluşturur. Türkçesi memurun ve sabit ücretle çalışanın maaşından gelir vergisi olarak düşülen matrah. Dolaysız vergi, alması kolay, kesin, belirgin.

Bir ücretliler var, birde sermaye sahipleri. Yani kurum, şirket, ticarethane vs... işleten tipler. Yine bugün TC devletinin topladığı toplam vergilerin %1'lik kısmını büyük şirketler, %0.013'lük kısmını ise küçük esnaf vermektedir. Hani şu fiş istemem dediğiniz esnafgiller.

Burada düşünülmesi gereken şey şudur, dolaysız vergiyi (satın aldığınız şeylerden kesilmeyen vergi) kim en çok ödüyor? Fakat kamu hizmet ve teşviklerinden kim yararlanıyor?

Yukarıda açıkladığım şeyde bariz belli olaraktan devletin vergi yükü sabit ücretle çalışanların omuzlarında. Sermayedarlar vergi ödememekte. Ayrıca bunların kayıt dışı elde ettikleri gelirler o kadar fazla ki, aklınız durur.

Örneğin vadeli mevduatlar, hisse senetleri değer kazanım gelirleri gibi şeyler %15 oranı ile vergilendirilmekte şu an yanlış hatırlamıyorsam o yüzde ile ödemiştim. Bu %15'lik tutar oldukça komiktir, asgari ücretle çalışandan alınan gelir vergisinin yüzdesi ile aynıdır. Fakat yüklü mevduat ve hisse senedi sahipleri götü büyük kişi ve kurumlardır lâkin en düşük dilimden vergiye tâbidirler. Hatta yanlış hatırlamıyorsam bu mevduatlarınız 220.000 TL ve altında ise vergi yok. 150-200 milyarı olan fakir değildir arkadaşlar vergilendirilmeli.

Daha bi ton şey sayarım biraz düşünsem bunlar ilk kalemde aklıma gelen şeyler. Şimdi gelin nedenleri sorgulayalım.

Yukarıda anlattığım gibi dolaysız vergi stratejisi izlenmekte, bizim sıkıntımız dolaylı vergiden yana, yani akaryakıt gibi, bu sadece bir tanesi bunun sigarası, alkolü, elektroniği gibi bir çok çeşidi var. Peki neden bu kadar dolaylı vergi elde etme ihtiyacı duyuyor devlet? Yav işte bunlar AKP yapar demek çok basite kaçmak oluyor.

Sermayedarlara vergi muafiyetleri getiriliyor, teşvik üzerine teşvik sunuluyor, işleri kolaylaştırılıyor. Devlet bu bağlamda regülatör görevini lâyıkı ile yerine getiriyor. Burada neden onlara avantaj varda, ben...Yaşar Usta!, ücretli çalışana yok diye düşünmek doğal. Peki arkadaşlar bu girişimcilere bunlar verilmese bu adamlar bana ne yav sanki ne avanajı var diye düşünmez mi? Neden gireyim ben bu işe der. O zaman bunca hizmeti kim üretecek. (GSM, İnşaat, TV, Basın-Yayın, Ulaştırma-Taşıma faaliyetleri vs....) Bu adam niye senle aynı parayı versin bir otomobile veya kamyona. Adam iş üretecek kamu için. Düşersin MTV'yi ÖTV'yi her ne ise... O da yapar.

Buaraya kadar dediklerimde bir şey yok, genelde böyle işler dünyanın çoğu yerinde. Peki ama neden bu kadar bu kadar çok adaletsizlik var ve devlet benzini 4 TL yapmak zorunda kalıyor?

İnsan olarak aslında sıkıntı bizde başlıyor. Adam şirket kuruyor, eve, karısına ve çocuklarına telefon alacak, yaz abicim şirketin üstüne yaz yazzz..... Düş iletişim vergisini misssss....

Adam hususi otomobil alıyor, yaz anasını satiyim şirketin üzerine, al abicim aracı vergi bedelsiz, paşalar gibi bin... Mis...

Serbest meslek erbapları, milletin anasını bunlar düzüyor işte, adam avukat, yıllık geliri kendi gösteriyor bilirsiniz gelir beyanı diye bir şey var. Veya özel diş hekimi vs... İçeri girersin vergi levhasına bak 800 lira vergi ödemiş zındık, kapıda Audi Q7 ???

Bugün bir ağır ceza davasının minimum ücreti 5.500 Türk Lirasıdır, bak abi deftere kağıda, bir yılda o parayı kazanmış dersin adamcağız vah vah yazık... Böyle yüz binlercesi arkadaşlar.

Hepimizde fiş istememe âdeti yok mudur küçük esnaftan, gidersin bilgisayarcıya toplarsın makineyi fiş miş garanti şindi ne gerek var, hoppp %18 soktun devlete, hepimiz yapıyoruz, herkes yapıyor inkâr ederler ama yaparlar kesin.

Denetimdede sıkıntı var. Ülkede vergi canlılığı hat safhada. Vergi canlılığından kastım kelime anlamından uzak. Devletin vergi gelirlerinde GSMH artışı olmaksızın bir artış oluyorsa bu vergi canlılığı var demektir. İyi mi kötü mü? Kötü....

Örneğin bir diş hekimi gelir beyan edip vergisini ödemiş. Maliye'den telefon geliyor. (maliye telefonu, sarı zarf, polis telefonu alıyorsanız kalp krizi geçirin zira arık işin rengi değişmiştir.) Vay işte benim memurum arıyor namuslu helal olsun kaçırdığı vergileri götünden şırıngayla alacak dersin değil mi?

Diş hekimi cevap veriyor telefona, diyor ki vergi idaresi efendim, geliriniz çok düşük gösterilmiş şüpheli bir durum var. (belli ki iş hanının alt katındaki kuaförü epey gıcık etmiş doktor kişi) Nedir o şüpheli durum?

-Eeee şöyle ki geliriniz çok düşük beyan edilmiş buraya bakarsak üzerinize kayıtlı aracınızı alabilmek için 145 sene yemeden içmeden çalışmanız gerekiyor.

(elemanın renk atar, bi an her şey bitti diye düşünüp kriz geçirebilir, ama TR'de yaşadığının bilincindeyse sorun yoktur)

-Peki napmamız lazım?

-Ek beyanat vereceksin %100 artıracaksın ilk beyanatı.

-Vermezsem ne tür bi müeyyide ile karşılaşırım?

-5 yıl geriye dönük incelemeye alırım seni (bu gözünün önünde annen dâhil tüm dişi akrabalarının ırzına geçerim demek, zira sizin ve bizlerinde bildiği gibi hepimizin ille vardır bi boku, ne derlerse yapın)

-Tamam, iyi günler.

Sonra bu serbest meslek kişisi gider bir uzmana danışır, aiyyyy anamı sevecekler mahvedecekler beni nolur yardım et!!!!!!?????

Uzman kişisi der ki sakin ol, oraya gideceksin, pazarlık yapacaksın der bildiğin. Nası lan?? Yav işte %100 demişler, 70-60-40.... derken bi bakmışsın doktor kişisi %17 ile yırtmış, yaşaaaa büyük sensin...

Bir diğer mevzu, asgarî geçim indirimi diye bir şey vardır. Yanlış olmasın asgari geçim sınırından ücretli bir kişi bekar ise 54 TL, evli fakat çocuksuz ise 65 TL, evli ve 2 çocuklu ise 84 TL vergi indirimine tabidir. Hanginiz biliyor bunu, hadi bura seviyeli forum bu sınırda çalışan veya yaşayan kaç kişi biliyor??? Hemen hemen hiç biri. Bu kişiler bunu bilmeyince ne olur, bizim memlekette işe biri alınacaksa ücret önce lafzi şekilde prensipte belirlenir. XYZ veririm gibi aylık. Ki bu asgari geçim sınırlarında dolanır. Devlette o iş verene bu kişinin matrahından düşülmüş parayı geri verir ki ona ödesin.

Ulan öder mi hiç, ücreti önceden zaten anlaştı herifle, hoooop işverenin cebe inen paradır bu, işçi çalıştırırken bile üzerinden nemalanmak iş verenin imece evlatlığı sınırları içerisinde bir olay... Duyarlı mıyız? Hayır. Ulan iş olsunda.... Hatta kağıtlar imzalatırlar kovarsam tazminat vermiyom diye. İkramiyede istemem diye yazı yazdırırlar sana.

Bu kayıt dışılıklar oldukça, vergi ödeyene enayi gözüyle bakıldıkça benzine daha çok paralar öderiz efendim. Şunu unutmayın ki Tayyip Erdoğan'da, Kemal Kılıçdaroğlu'da ülkedeki bu büyük servet ve sermaye sahiplerini vergilendiremez, Allah'tan başkasının güçleri yetmez onlara. Unutun bu şeyleri, vergiyi sen ben gibi kişiler öder. Buna bağlı olarak bireysel vergi yükü oranlarında biz onların kat kat üzerlerindeyiz. Sigara ve benzine herkes aynı vergiyi öder, zenginden daha fazla alamazsın!

Aydın Doğan hikayesi bilir misiniz? 2.3 milyar ceza yazdılar, vergi cezası. Ulan bu adam Aydın Doğan, hemen göstermelik ahlamalar vahlamalar, bıraktım kızıma verdimcikler, bir komisyon toplanır ve o cezayı 0.3 milyara indirir. (bu komisyon maliye bakanı başkanlığında toplanır ve isterse ''0'' yapma yetisine yasayla sahiptir.)

AKP imiş CHP imiş geç, alayı aynı. Belki muhalifler olsa durumumuz çok daha vahimde olabilirdi.

Kayıt dışı ekonominin büyüklüğünün %50'yi geçkin olduğu bir ekonomimiz var yani normalden 2 kat daha fazla vergi ödediğimiz. Konunun dönüp dolaşıp geleceği yer;

EĞİTİM ŞART.

Çevrimdışı silver

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
evet hakan.... EĞİTİM ŞART.......  yorumun çok güzel kutlarım...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan abi dediklerine kesinlikle katılıyorum annem maliyede çalışıyor ve büyük firmalara ciddi vergi cezaları kesiliyor trilyonlarca ama ne oluyor bu sene 5 se seneye 8 öbür sene 10 ama hiç bir zamana ödenmiyor sürekli katlanıyor.Birde sürekli vergi affı muhabbeti yapıyorlar neyi affediyorsa biz kerizler çatır çatır her şeye vergimizi verelim herife af çıkıyor gene ödemiyor gene ödemiyor. .

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Aldığımız yedek parça vs. ne olursa 2 kere vergi veriliyor. Servisler malı distribütörden alırken KDV veriyor, ben satın alırken yine vergi veriyorum. Bir mala 2 kez KDV olur mu yahu  :(